Akční dny na německý CORRATEC jsou tu! Sleva na VŠECHNY MODELY okolo 25% a více. Silničky, gravely, dětská kola a elektrokola s motory BOSCH. Tak to je pecka!

Skladování elektrokola a péče o baterii

Jedna z nejčastějších otázek našich zákazníků. Skladování a údržba o elektrokolo není nijak složitá. Stačí dodržovat pár jednoduchých pravidel a kolo i baterie vám budou vděčni a budou o to déle sloužit.

Skladování elektrokola a péče o baterii

Jak skladovat elektrokolo (respektive baterii elektrokola)?

  • na suchém místě
  • bez přístupu přímého slunečního světla
  • v pokojové teplotě
  • přiměřeně nabité

Proč skladovat kolo na suchém místě?

Vlhkost a nestabilní povětrnostní podmínky (například v průjezdu, vlhkém sklepě nebo balkoně) kolu i elektrokolu ubližují vždy. Vlhkost je potvora, která nám poškozuje našeho jednostopého miláčka na všech jeho částech. Trpí a koroduje řetěz i převodní kolečka. Rez se dostává i do ložisek nebo například do bovdenů (lanovodů). Kolo pak při používání špatně funguje, špatně řadí. Mnohdy i špatně brzdí, když se na brzdovém kotouči vytvoří film, který pak navíc i nepříjemně kvílí. U elektrokol se může stát, že korodují kontakty k baterii a kolo pak nejde zapnout nebo vynechává napájení. Skladování na vlhkém místě tak pocítí nejen kolo, ale především i vaše peněženka na nejbližším servise.

Proč bez přístupu přímého slunce?

Přímé slunce může degradovat lak kola, respektive hlavně jeho barvu. Především moderní fluo barvy mohou na přímém slunci úplně „zbělat“. Pokud na takovém místě skladujeme i baterii může dojít k přehřátí, které baterie nemá ráda stejně jako příliš velký chlad.
 

Jak s nabitím?

Během sezony doporučujeme baterii nabíjet po jízdě. Kolo je tak připraveno na další výlet a když vám zavolají přátelé, že se za půl hodinky vyjíždí, nemusíte přemýšlet, jestli máte dost nabito a můžete vyrazit. Pokud ale nejezdíte celoročně nebo víte, že nebudete kolo delší dobu používat, nabijte/vybijte baterii pro skladování do rozmezí 60-80% její kapacity. Úplné 100% nabití pro dlouhodobé skladování bez používání není pro články ideální, stejně tak jako jejich podbití. Doporučujeme baterii navíc v jedno až dvouměsíčních intervalech kontrolovat. Správné skladování má rozhodně velký vliv na životnost baterie. Pokud by se baterie vybila a v tomto stavu zůstala delší období, může se stát, že se úplně zničí a nepůjde ji takovou již oživit.

Skladování elektrokola a péče o baterii

Horská elektrokola

 Určena pro pohodlnou jízdu na cyklostezkách i v lese a náročnějším terénu. 
Skladování elektrokola a péče o baterii

Dámská elektrokola

Elektrokola, která jsou uzpůsobena svou geometrií pro ženy. Snížený rám výrazně zvyšuje komfort při jízdy a pomáhá nasedat a sesedat z kola s lehkostí. 
Skladování elektrokola a péče o baterii

Krosová a trekingová elektrokola

Elektrokola uzpůsobena pro jízdu po cyklostezkách a upravených lesních cestách. Trekingová elektrokola bývají navíc oproti krosovým, kompletně vybavená již v základu doplňky, tedy nosičem, blatníky, světlem
Skladování elektrokola a péče o baterii

Elektrokola s nízkým nástupem

Lowstep elektrokola jsou uzpůsobena svou geometrií pro ženy i muže. Nízký rám výrazně zvyšuje komfort při nasedání a sesedání z kola.