Ve zkušebním provozu pro vás otevíráme novou prodejnu ve Zlíně. Těšíme se na vás.

Jak vybrat dětské kolo

Vyřešit to článkem je oříšek. Pokusíme se vysvětlit alespoň základní rozdíly a pomoct tak v orientaci na trhu s dětskými koly.

Jak vybrat dětské kolo lze pojmout několika rozdílnými způsoby. Hledáme kolo pro dítě do cyklistické rodiny případně jako doplněk pro sportovní přípravu? Bydlíme na vesnici nebo na předměstí a hledáme děcáka na jízdu "okolo domu" nebo je dítě milovník terénu stejně jako táta nebo kluk od sousedů? Zvládne dítě jakékoliv kolo nebo máte doma drobka, který potřebuje superlehký speciál? Musí mít na sobě košík pro panenky? Atd atd. Zkusíme všechny tyto různé pohledy rozebrat a přiblížit je tak, jaby to pomohlo správnému výběru právě pro vašeho sviště :).

Kategorie kol

Všichni rodiče chtějí pro své dítě to nejlepší. Nicméně protože děti rostou je potřeba najít kompromis mezi cenou a užitkem. Slýcháme pro to denně jaký je mezi koly vlastně kromě ceny rozdíl? Případně je častý argument nízká hmotnost, ale zároveň nízká cena. Jak to tedy je?

a) kola ze supermarketů a multisportovních obchodů

Jsou to často nejlevnější kola na trhu. Mají tedy svou oblibu, kdy je častý argument "Vždyť to má na chvíli a stejně to někde pohodí.." Je to sice pravda, ale obvzláště u malých dětí do šesti let věku mohou být kámen úrazu a to proto, že jsou opravdu velmi těžká. Dalším velkým negativem je jeich kvalita. Nízká cena totiž není dána laskavostí velkých sportovních řetězců, nicméně úspora se projevuje ve zpracování komponentů. V praxi to pak znamená například to, že řadiče v sobě mají "napevno" zalisovaná lanka, která ovládají přehazovačku. V případě, že vám dítě například spadne a lanko přetrhne, nestačí ho pouze vyměnit, ale je potřeba koupit celé řazení, což se samozřejmě projeví v ceně servisu. Víměna za nový díl navíc často vyplyne v situaci, kdy není často ideálně kompatibilní s přehazovačkou a kolečkama vzadu a mění se celá převedová soustava, abychom spolu vše "naučili" komunikovat. Taková oprava pak velice často stojí okolo 1000-2000 korun. A to už jsme pak na částce pořádného kola z cykloobchodu. Je tedy na rozmyšlenou, jestli by nebylo lepší trochu přiinvestovat a mít to bez starostí. Protože řekněme si, děti na těch kolech padají pravidelně a nechovají se k nim navíc vždy úplně v rukavičkách. 

Dalším obrovským problémem jsou netypizované rozměry. V cyklo světě je pravidlo, že výrobci napříč značkami používají stejné rozměry a díly a je tak možné je snadno vyměnit a náhradní díly jsou dostupné. Kola z řetězců a supermarketů mají často jiné rozměry a může se vám potom stát, že neseženete ani obyčejnou duši (nepřeháníme, setkáváme se s tím s velkou pravidelností).

b) kola z cyklistických speciálek

Dle našeho názoru a zkušeností nejlepší kompromis poměr cena/výkon/hmotnost. Jsou to kola osazená kvalitními a servisovatelnými komponenty. Investice je navíc výhodná, protože taková kola vydrží i několik dětí po sobě. Můžete jej tak posunout na další dítě nebo prodat například kolegovi z práce, který bude zrovna shánět kolo pro své dítě. 
Faktické největší rozdíly mezi těmito koly jsou v brzdách, vidlicích a převodech:

Začněme vidlicemi. Ty se u dětských kol dělají pevné a odpružené, kdy ty pevné poměrně převažují. Důvodem je velmi nízká hmotnost dětí, které s odpruženou vidlicí nakonec pohnou jen minimálně. Vidlice se totiž na dětská kola dávají kvůli své ceně spíše základní pružinové. Díky tomu je tam taková vidlice spíše zbytečná a pouze přidává na hmotnosti kola. Pevná vidlice je tedy výhodou, protože tato kola jsou zpravidla lehčí.
Výjimku mezi opruženými vidlicemi tvoří vidlice vzduchové (jejich pružení lze nastavit přesně na hmotnost jezdce - tlakem vzduchu speciální pumpičkou), které se montují na sportovní dětská kola. Ta doporučujeme pro všechny rodiče, kteří se svými ratolestmi rádi zablbnou v lese na trailech nebo dítě na kole tráví hodiny a hodiny  v rámci tréninků svých sportovních aktivit (např sportovní cyklistika, fotbal, hokej..). Kolo je pak na 100= využito a můžete si být jisti, že dítě to v terénu posune o mílové kroky dopředu a může tak pilovat techniku jízdy. Samozřejmě tato kola doporučujeme i všem těm, co chtěji našim nejměnším cyklistům dopřát to nejlepší. 

Co se týče brzd, nejběžnější jsou klasické čelisťové V-brzdy (ráfkové). Pro děti a jejich hmotnost a užití jsou dostačující a perfektně funkční. Mezikategorií jsou mechanické kotoučové brzdy a pak nejlepší samozřejmě hydraulické kotoučové brzdy. Ty se pak hodí především na kola s dříve popsanou vzduchovou odpruženou vidlicí. 

Převody se liší především s věkem dětí a tedy s velikostí kola. Čím starší dítě, tím často větší rozsah a kvalita převodů. Moderně se stejně tak jako u dospělých kol přechází na systém jednoho kolečka vepředu a většího množství převodu vzadu. Tento způsob je snadnější pro řazení a převodová soustava tím méně trpí, jelikož se nekříží řetěz. Díky absenci některých dílů se navíc kolo stává lehčím, což je především u dětí samozřejmě výhoda.

c) superlehká prémiová kola

Velký trend poslední doby. Na trhu je několik značek, které jsou poslední dobou čím dál oblíbenější pro své nadstandardní zpracování a především pro svou nejnižší hmotnost. Názor našeho týmu je ten, že až tak nezáleží na tom kterou konkrétní vyberete. Spíše jde o to, která se vám líbí z hlediska detailů a případně doplńků.
My si vybrali značku WOOM a to z několika důvodů. Kola jsou, jak je psáno extrémně lehká a tak je pro děti samozřejmě velice snadné se na nich naučit jezdit. Nezáleží pak na tom, jestli je se bavíme o prvním dětském kole, kdy to učení obnáší především základní ovládání kola, ale stejně tak jsou tato kola důležitá i v pozdějším věku, kdy si s takovým kolem dítě troufne i do těžšího terénu. Je pro něj totiž pořád neuvěřitelně snažší ho ovládat. Samozřejmě protože se dítě méně "dře", dojede vám o několik kilometrů dál. Mnohdy i o desítky kilometrů. Což je naprosto super, protože v dítěti budujete lásku k tomuto sportu (případně sportu všeobecně). Kola woom mají výhodu nastavitelnosti řidítek a tak s vaším dítětem "rostou" v čase. U nejmenších je namontován velmi bezpečný kryt řetězu po célé jeho délce. U větších je pak výhodou několikarychlostní přehazovačka, takže žádný kopec nebude problém. 
Lze na ně domontovat blatníky a super lehký originální stojánek. 
POZOR! Na kola WOOM pro nejmenší nelze domontovat postranní kolečka. Proč? Je to kvůli hmotnosti. Kolečka by totiž měla být železná a pak by nemělo význam takto lehké kolo kupovat, pokud bychom jej "zníčili" kolečky. Nejlepší a osvědčené řešení je takzvaná vodící (tlačná) tyč. Ta slouží k tomu, abyste dítě mohli lehce přidržovat a nemuseli u toho přijít o svá záda. Díky hmotnosti kol se děti naučí šlapat často mrknutím oka.
Tato první kola mají obě dvě brzdy na řidítkách. Je to zase kvůli úspory hmotnosti. Daleko těžší způsob u levnějších kol je tzv. torpédo. Je to brzdění nohou, tak jak je všihni známe z dětsví. Tento díl je ale o poznání těžší, proto je to tady vymyšleno jinak.

Jedinou nevýhodou těchto prémiovek je cena. Nabízí se zde ale jednak odůvodnění, že dítě bude z kola vyloženě nadšeno, tzn ta cena za vedení ke sportu za to stojí. A druhak, že kola si svou cenu drží na vysoké úrovni i při následném prodeji. Nelze to tedy brát, jako vyhození peněz z okna za pouhé dva roky, než z kola dítě vyroste, ale jakési uložení prostředků, které se vám z většiny stejně vrátí a peníze dále použijete pro nákup dalšího, většího kola.


Jakou vybrat velikost?

Základní dělení:
odrážedla - dle šikovnosti a nadšení kolo 2. roku
14" - od cca 2,5 - 3 -trochu se nám kryje s odrážedlem, ale mnohdy mladší dítě nutně potřebuje kolo, jako má  starší sourozenec a pak samozřejmě nemáte na výběr :) - tady rozhodně doporučujeme vybrat ze superlehkým modelů. Jiné značky tyto rozměry prakticky nedělají a dítě by se s nimi navíc dost natrápilo.
16" - od 4 let
20" - od 6 let
24" od 8mi let
26"-27,5" v malém rámu od 140/145 cm
29" od 150 cm

Od 150/160 centimetrů je dobré konzultovat velikost kola s prodejcem. Často se nám daří vybrat kompromis a kolo, které už vystačí dítěti až do dospělosti. V této výšce už lze výšku více přizpůsobit, protože dítě už je větší a nějaké nepohodlí dokáže lépe zvládnout.

Rozdělení je základní na základě zkušeností. Děti jsou ale různé a výjimky potvrzují pravidlo. Některé děti jsou šikovnější, některé méně. Některé jsou si třeba jen nejisté. je potřeba proto k tomu přistoupit i individuálně. Vždy s vámi na prodejnách kola rádi vyzkoušímě nebona dálku zkonzultujeme přes naši podporu. Nebojte se nám ozvat, jsme tady pro vás.